Szukaj

Wakacje za:
Przyjemnych wakacji

Wizyty

476560
DzisiajDzisiaj33
W tym miesiącuW tym miesiącu185
OgółemOgółem476560

 

 

Home Jak działa moja gmin@ "Burmistrz" - wybrany
2009-11-15 14:14:31
"Burmistrz" - wybrany •PDF• •Drukuj•
10 listopada br. w Nasze Szkole odbyła się symulacja wyborów samorządowych  w ramach projektu “Jak działa moja gmin@”.
Projekt realizowany jest przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, której przedstawiciele odwiedzili nas we wtorek . Symulację rozpoczął Dyrektor Szkoły – St. Rybczyński, który powitał gości i  80 uczniów z klas technikum biorących udział w przedsięwzięciu. 
Uczniów podzielono na 8 grup i powołano m.in. Komisję Wyborczą, 5 Komitetów Wyborczych oraz Media i Lobbystów. Zadaniem Komisji Wyborczej było opracowanie ordynacji wyborczej i przeprowadzenie wyborów, Lobbyści musieli zadbać o swoje interesy, a Media przygotowały i wydały okolicznościową gazetę.
Zadaniem Komitetów Wyborczych było wybranie 5 kandydatów na burmistrza i 25 na radnych oraz 
zorganizowanie kampanii wyborczej. Uczniowie wykonywali plakaty, ulotki promujące swoich kandydatów. W trakcie symulacji odbyła się również debata kandydatów na burmistrza, a trudne pytania nie ominęły żadnego z nich. Słuchając odpowiedzi jakich udzielali kandydaci można było odnieść wrażenie, że wiedza dotycząca samorządów lokalnych nie jest im obca. 
Najwięcej emocji towarzyszyło uczniom podczas głosowania; niektórzy otrzymali swój pierwszy 
(przygotowany na potrzeby symulacji) dowód osobisty i przekonali się, że każdy głos jest ważny.
Podczas ogłaszania przez Komisję Wyborczą wyników głosowania zwycięzcy byli nagradzani gromkimi brawami. Wybrano 5 radnych i burmistrza tej wirtualnej gminy, którym został uczeń klasy II Technikum Ekonomicznego- Gracjan Bartykowski, a radni to: kl. II TE (Kasia Bielawska, Kasia Śwtaj, Wojtek Siekierski), kl.  IV TI (Karol Łukaszewski, Darek Świetlik).
Burmistrz wirtualnej gminy nie spodziewał się jednak, że gratulacje otrzyma również od obecnego Burmistrza Koronowa- St. Gliszczyńskiego, który przybył na zakończenie symulacji. Bardzo ładnym gestem ze strony burmistrza było zaproszenie nowo wybranych radnych i burmistrza  wirtualnej gminy do Urzędu Miejskiego w Koronowie na spotkanie przy kawie i rozmowę na tematy nurtujące młodzież z naszej gminy.
Spotkanie odbyło się już w czwartek 12 listopada br., a  uczniowie-jak sami stwierdzili - czuli się szczególnie wyróżnieni tym zaproszeniem. 
 Zakończenie projektu nastąpi w grudniu br.  w  Warszawie, gdzie zostali zaproszeni m.in. uczniowie ZSZ w Koronowie.
 
Opiekun projektu - Mariola Nawrocka

[Galeria]
 

Ostatnie komentarze